Zpět na úvodní stránku

Jak je to se sekretářkami na radnici, aneb rozpad Strakonické Veřejnosti v přímém přenosu

20.10.2017. Strakonická radnice je v naprostém rozkladu, stejně jako tzv. politické hnutí Strakonická Veřejnost. Starosta Břetislav Hrdlička a místostarosta Milan Jungvirt spolu válčí, údajně již došlo také na ruční výměnu názorů. Do jejich sporů byla nově zatažena i funkce sekretářky na radnici. Strakonický úřad má již léta sekretářky dvě. Paní Evu Máckovou a Miroslavu Havrdovou. Druhá jmenovaná je partnerkou místostarosty Jungvirta a zároveň trnem v oku starosty Hrdličky. Zatím pomocí krátkého fotočlánku se podívejme, jak se spor dvou nejvyšších politiků ve městě vyvíjel. Oba chtěli jednu sekretářku vyhodit. Hrdlička nechtěl na radnici Havrdovou na truc Jungvirtovi a Jungvirt zase nechtěl Máckovou na truc Hrdličkovi.

Místostarosta Milan Jungvirt nechal na 83. jednání rady města Strakonice schválit organizační změnu v počtu zaměstnanců radnice v domnění, že vyhozena, lidově řečeno „odejita“, bude sekretářka Eva Mácková. Stalo se tak v době, kdy nebyl starosta Hrdlička na radě přítomen. V tom čase již byly obě sekretářky po vzájemných dlouhodobých sporech doma na nemocenské. Jejich povinnosti proto plnila částečně tisková mluvčí Markéta Bučoková.

Foto 1: Místostarosta Milan Jungvirt nechal na 83. jednání rady města Strakonice schválit organizační změnu v počtu zaměstnanců radnice v domnění, že vyhozena, lidově řečeno „odejita“, bude sekretářka Eva Mácková. Stalo se tak v době, kdy nebyl starosta Hrdlička na radě přítomen. V tom čase již byly obě sekretářky po vzájemných dlouhodobých sporech doma na nemocenské. Jejich povinnosti proto plnila částečně tisková mluvčí Markéta Bučoková.

Podle prvních informací měla být z radnice „odejita“ sekretářka Eva Mácková, dle názoru mnoha lidí zkušená a pracovitá zaměstnankyně úřadu.

Foto 2: Podle prvních informací měla být z radnice „odejita“ sekretářka Eva Mácková, dle názoru mnoha lidí zkušená a pracovitá zaměstnankyně úřadu.

Vše bylo tak zřejmé, že i magazín iStrakonice.cz zveřejnil následující zprávu s ilustračním obrázkem: „4.10.2017. K čemu je Strakonicím dlouholetá šikovná sekretářka MěÚ se znalostmi? K ničemu! Alespoň v pojetí Strakonické Veřejnosti a jejich kolaborantů. Slovníkem těchto „politiků“ se tomu ale říká „organizační změna za účelem zvýšení efektivnosti práce“. Normálně česky potom vyhazov na radnici. Není ovšem spíše otázkou, k čemu je starosta Hrdlička a místostarosta Jungvirt?“.

Foto 3: Vše bylo tak zřejmé, že i magazín iStrakonice.cz zveřejnil následující zprávu s ilustračním obrázkem: „4.10.2017. K čemu je Strakonicím dlouholetá šikovná sekretářka MěÚ se znalostmi? K ničemu! Alespoň v pojetí Strakonické Veřejnosti a jejich kolaborantů. Slovníkem těchto „politiků“ se tomu ale říká „organizační změna za účelem zvýšení efektivnosti práce“. Normálně česky potom vyhazov na radnici. Není ovšem spíše otázkou, k čemu je starosta Hrdlička a místostarosta Jungvirt?“.

 Starosta Hrdlička si to ovšem nenechal líbit a v pondělí 16. října 2017 rozhodl, že „odejita“ z radnice bude sekretářka Miroslava Havrdová, přítelkyně jeho soka místostarosty Jungvirta. Trochu možná na truc Jungvirtovi a trochu možná na truc magazínu iStrakonice.cz – aby bylo vidět, že nemusí mít vždy pravdu. Ve hře je ovšem i třetí možnost, kdy si starosta Hrdlička mohl uvědomit, že se úřad bez kvalitní sekretářky prostě neobejde. Kdo někdy pracoval ve vedoucí funkci na úřadě či v jiné organizaci anebo ve firmě ví, že sekretářka bývá ta, která ve skutečnosti udržuje vše v činnosti a má o všem přehled.

Foto 4: Starosta Hrdlička si to ovšem nenechal líbit a v pondělí 16. října 2017 rozhodl, že „odejita“ z radnice bude sekretářka Miroslava Havrdová, přítelkyně jeho soka místostarosty Jungvirta. Trochu možná na truc Jungvirtovi a trochu možná na truc magazínu iStrakonice.cz – aby bylo vidět, že nemusí mít vždy pravdu. Ve hře je ovšem i třetí možnost, kdy si starosta Hrdlička mohl uvědomit, že se úřad bez kvalitní sekretářky prostě neobejde. Kdo někdy pracoval ve vedoucí funkci na úřadě či v jiné organizaci anebo ve firmě ví, že sekretářka bývá ta, která ve skutečnosti udržuje vše v činnosti a má o všem přehled.

Krok starosty Hrdličky si ale zase nenechal líbit místostarosta Jungvirt a ve večerních hodinách 17.10.2017 odeslal e-mail adresovaný úředníkům radnice. Jedná se o „Oznámení místostarosty“. Zcela zřetelně v něm přiznává boj mezi ním a Hrdličkou a přiznává i to, co se po Strakonicích šeptá již delší dobu – že on sám do práce chodí jenom minimálně a „úřaduje z domova“. Rovněž i skutečnost, že nemá rád sekretářku Evu Máckovou a tiskovou mluvčí Markétu Bučokovou. Také on se podílel na rozvratu Strakonic v mnoha oblastech, v e-mailu ovšem chce navodit dojem, že on je přece ten morálně čistý. Koho mají úředníci vlastně poslouchat? Tajemník na radnici není, starosta Hrdlička je na nemocenské, místostarosta Jungvirt do práce prakticky nechodí a obě sekretářky byly či jsou na nemocenské. Asi by to měli zabalit i ostatní úředníci a do práce raději nechodit. Blíží se zima, město alespoň ušetří za topení a na dalších provozních nákladech…

Foto 5: Krok starosty Hrdličky si ale zase nenechal líbit místostarosta Jungvirt a ve večerních hodinách 17.10.2017 odeslal e-mail adresovaný úředníkům radnice. Jedná se o „Oznámení místostarosty“. Zcela zřetelně v něm přiznává boj mezi ním a Hrdličkou a přiznává i to, co se po Strakonicích šeptá již delší dobu – že on sám do práce chodí jenom minimálně a „úřaduje z domova“. Rovněž i skutečnost, že nemá rád sekretářku Evu Máckovou a tiskovou mluvčí Markétu Bučokovou. Také on se podílel na rozvratu Strakonic v mnoha oblastech, v e-mailu ovšem chce navodit dojem, že on je přece ten morálně čistý. Koho mají úředníci vlastně poslouchat? Tajemník na radnici není, starosta Hrdlička je na nemocenské, místostarosta Jungvirt do práce prakticky nechodí a obě sekretářky byly či jsou na nemocenské. Asi by to měli zabalit i ostatní úředníci a do práce raději nechodit. Blíží se zima, město alespoň ušetří za topení a na dalších provozních nákladech…

Týdeník Strakonicko přinesl ve svém vydání v čísle 41 z 18.10.2017 informaci o tom, že místostarosta Jungvirt řekl starostovi Hrdličkovi následující: „Místostarosta mi řekl, že sekretářku nepotřebuje, já ano. Vybral jsem si Evu Máckovou“. No to je přece zřejmé, že Jungvirt sekretářku nepotřebuje, když prakticky do práce nechodí a funkci místostarosty bere jako dovolenou – viz následující foto.

Foto 6: Týdeník Strakonicko přinesl ve svém vydání v čísle 41 z 18.10.2017 informaci o tom, že místostarosta Jungvirt řekl starostovi Hrdličkovi následující: „Místostarosta mi řekl, že sekretářku nepotřebuje, já ano. Vybral jsem si Evu Máckovou“. No to je přece zřejmé, že Jungvirt sekretářku nepotřebuje, když prakticky do práce nechodí a funkci místostarosty bere jako dovolenou – viz následující foto.

Zastupitel za Strakonickou Veřejnost Milan Jungvirt se stal místostarostou města Strakonice dne 17.12.2014. V rozhovoru pro Týdeník Strakonicko dne 6.1.2016 v čísle 1 uvedl, že svou funkci bere jako dovolenou. Pracuje i za druhého zrušeného místostarostu a nepotřebuje ani sekretářku. Zdálo by se, že se jedná o dokonalého a výkonného člověka. Otázkou ovšem spíše je, zda v práci vůbec něco dělá.

Foto 7: Zastupitel za Strakonickou Veřejnost Milan Jungvirt se stal místostarostou města Strakonice dne 17.12.2014. V rozhovoru pro Týdeník Strakonicko dne 6.1.2016 v čísle 1 uvedl, že svou funkci bere jako dovolenou. Pracuje i za druhého zrušeného místostarostu a nepotřebuje ani sekretářku. Zdálo by se, že se jedná o dokonalého a výkonného člověka. Otázkou ovšem spíše je, zda v práci vůbec něco dělá.

Dnes je ve Strakonicích situace taková, že když se zástupce Strakonické Veřejnosti například na setkání s občany pozvrací, tak druhý den bude v tisku jeho vyjádření, že oni jsou první v republice, že to před nimi ještě nikdo nedokázal. Smutné je, že svojí neschopností žene Strakonická Veřejnost město do velkých budoucích problémů a řadí ho mezi tu „nejnižší cenovou kategorii“. Například srovnatelné město Kopřivnice, co se týká počtu obyvatel. Tam mají jako u většiny podobných měst dva místostarosty. Pro zajištění chodu úřadu potřebují asistentku starosty, asistentku místostarostů, asistentku tajemníka a pracovnici pro agendu rady a zastupitelstva. Nikdo neříká, že Strakonice mají jít stejnou cestou, co se týká počtu zaměstnanců. Nemít ale v práci starostu, žádného místostarostu, žádného tajemníka a žádnou sekretářku, jak dlouho může trvat, než se úřad naprosto rozpadne? Moc dlouho ne…

Foto 8: Dnes je ve Strakonicích situace taková, že když se zástupce Strakonické Veřejnosti například na setkání s občany pozvrací, tak druhý den bude v tisku jeho vyjádření, že oni jsou první v republice, že to před nimi ještě nikdo nedokázal. Smutné je, že svojí neschopností žene Strakonická Veřejnost město do velkých budoucích problémů a řadí ho mezi tu „nejnižší cenovou kategorii“. Například srovnatelné město Kopřivnice, co se týká počtu obyvatel. Tam mají jako u většiny podobných měst dva místostarosty. Pro zajištění chodu úřadu potřebují asistentku starosty, asistentku místostarostů, asistentku tajemníka a pracovnici pro agendu rady a zastupitelstva. Nikdo neříká, že Strakonice mají jít stejnou cestou, co se týká počtu zaměstnanců. Nemít ale v práci starostu, žádného místostarostu, žádného tajemníka a žádnou sekretářku, jak dlouho může trvat, než se úřad naprosto rozpadne? Moc dlouho ne…

Místostarosta strakonické radnice Milan Jungvirt. Člověk, který se do politiky dostal na kandidátce radikálního politického hnutí Strakonická Veřejnost. Když ho člověk chvíli sleduje a poslouchá tak nabude dojmu, že neumí ani do pěti napočítat. Opak je ovšem pravdou. Je to člověk všeho schopný. Stejně jako jeho přítelkyně, sekretářka Miroslava Havrdová. Alespoň podle toho, co se o obou vypráví. Protože se ovšem jedná v mnoha případech o neověřitelné informace, nebudeme je zde rozebírat. Jedno je ale jisté. Pracovníci na radnici mají z místostarosty Jungvirta a sekretářky Havrdové strach. A to rozhodně není dobré pro klidné a příznivé klima na pracovišti.

Foto 9: Místostarosta strakonické radnice Milan Jungvirt. Člověk, který se do politiky dostal na kandidátce radikálního politického hnutí Strakonická Veřejnost. Když ho člověk chvíli sleduje a poslouchá nabude dojmu, že neumí ani do pěti napočítat. Opak je ovšem pravdou. Je to člověk všeho schopný. Stejně jako jeho přítelkyně, sekretářka Miroslava Havrdová. Alespoň podle toho, co se o obou vypráví. Protože se ovšem jedná v mnoha případech o neověřitelné informace, nebudeme je zde rozebírat. Jedno je ale jisté. Pracovníci na radnici mají z místostarosty Jungvirta a sekretářky Havrdové strach. A to rozhodně není dobré pro klidné a příznivé klima na pracovišti.

Autoři a zdroj fotografií: Foto 1 – strakonice.eu; foto 2, 4 a 9 – Karel Janský; foto 3 – strakonice.eu + fotomontáž Karel Janský; foto 5 – Milan Jungvirt; foto 6 a 7 – Týdeník Strakonicko; foto 8 – koprivnice.cz; video – Slunce, seno a pár facek.

Zpět na úvodní stránku