Zpět na úvodní stránku

Na detailech záleží, i ve Strakonické televizi

2.10.2015. Konečně si po letech zapomnění uvědomujeme, co pro nás znamenají hrdinové z doby Druhé světové války, kteří bojovali na všech frontách proti nacistickému nepříteli a jeho spojencům. Seznamujeme se i s tím, jaké pohnuté osudy měli naši letci v Anglii, létající na křídlech RAF.

Brigádní generál Emil Boček, pilot RAF ve Strakonicích

Foto 1: Brigádní generál Emil Boček, pilot RAF ve Strakonicích

Je skutečně velmi záslužným počinem, co pro připomenutí těchto vzácných lidí koná historik a nadšenec Dušan Vávra, který našim vojákům z Anglie věnoval i svoji čtvrtou knihu, shrnující jeho nelehké pátrání, pod názvem „Muži na správné straně I. díl – Letecký a pozemní personál v RAF“.

Křest knihy proběhl 12. září 2015 na strakonickém hradě za účasti žijících válečných veteránů. Jedním z nich byl i přímý účastník zahraničního odboje z let 1939 – 1945, příslušník československého letectva ve Velké Británii, brigádní generál Emil Boček.

Je smutné, že Strakonická televize ve svém zpravodajství z 28. září 2015 – 40. týden, komentující tedy již uskutečněnou událost, na tohoto výjimečného člověka nevzpomnělo při vyjmenovávání přítomných válečných veteránů. A to pan generál vážil cestu do Strakonic až z Brna, skoro ve svých 93 letech! Pokud má být Strakonická televize obrazovou kronikou města, je to ostuda.

Karel Janský

Poznámka: Článek byl původně zveřejněn na stránkách eStrakonice.cz.

Obsah fotografií: Foto 1 – Brigádní generál Emil Boček, pilot RAF ve Strakonicích.

Autoři a zdroj fotografií: Foto 1 – Karel Janský.

Zpět na úvodní stránku