Zpět na úvodní stránku

Ředitel Christelbauer v roli hrobaře strakonické kultury

4.6.2016. V pátek 3. června 2016 se měl ve Strakonicích uskutečnit festival country a bluegrassové muziky Jamboree 2016. Festival, který jeho pořadatel Městské kulturní středisko (MěKS) pod vedením ředitele Františka Christelbauera dokonale pohřbil. Festival, jenž měl potenciál nalákat do Strakonic minimálně stovky návštěvníků, kteří mohli vypít hektolitry strakonického piva a svým vstupným významně obohatit rozpočet MěKS. Rozhodně měl být ale v jiném termínu a od věci by nebylo uspořádat ho třeba jako dvoudenní.

Propagační letáky na Jamboree 2016

Foto 1: Propagační letáky na Jamboree 2016

Téma country a bluegrassu – výborná deviza. Historie pořádání ve Strakonicích – výborná deviza. Hlavní host František Nedvěd – vynikající deviza. Možnost nabídnout návštěvníkům strakonické pivo – výborná deviza. Propojit festival s přijíždějícími vodáky – výborná deviza. Využít pro festival kulisu strakonického hradu – výborná deviza. Vše zmíněné dávalo festivalu naději stát se jednou z hlavních každoročních kulturních akcí ve Strakonicích. Nebýt toho, že ředitel MěKS Christelbauer celý festival dokonale pohřbil.

Festival Jamboree 2016 se měl uskutečnit na II. nádvoří strakonického hradu. Protože ředitel Christelbauer naprosto selhal jako manažer a organizátor, hrozilo, že festival dopadne velkým fiaskem. Propagace i organizace mizerná – proto raději ředitel Christelbauer přesunul festival v den jeho konání do hlavního sálu Městského kulturního domu (MěKD). Festival tak degradoval na normální koncert, a to ještě s nízkou účastí návštěvníků. Někteří lidé navíc „festival“ brali pouze jako koncert Františka Nedvěda a přišli až skutečně na jeho vystoupení.

Podívejme se nyní na „argument“, proč ředitel Christelbauer přesunul „festival“ do MěKD. Oficiálním důvodem bylo „nepříznivé počasí“. Ředitel Christelbauer měl jistě na mysli dobro návštěvníků, stejně jako pro dobro návštěvníků zkrátil Mezinárodní dudácký festival o jeden den. Přitom ale jen použil argument lidí, kteří neumí a jenom mlží. Ve skutečnosti nejde o zájmy návštěvníků, jako spíše o neschopnost pořadatele.

Fotografie II. nádvoří hradu z doby konání „festivalu“ Jamboree 2016 – 3.6.2016 v 18:42 hod. Je z fotografie skutečně patrné špatné počasí, aby se hudba musela přesunout z nádvoří do MěKD? Je blbé počasí, nebo….?

Foto 2: Fotografie II. nádvoří hradu z doby konání „festivalu“ Jamboree 2016 – 3.6.2016 v 18:42 hod. Je z fotografie skutečně patrné špatné počasí, aby se hudba musela přesunout z nádvoří do MěKD? Je blbé počasí, nebo….?

Fotografie II. nádvoří hradu z doby konání „festivalu“ Jamboree 2016 – 3.6.2016 v 18:43 hod. Je z fotografie skutečně patrné špatné počasí, aby se hudba musela přesunout z nádvoří do MěKD? Je blbé počasí, nebo….?

Foto 3: Fotografie II. nádvoří hradu z doby konání „festivalu“ Jamboree 2016 – 3.6.2016 v 18:43 hod. Je z fotografie skutečně patrné špatné počasí, aby se hudba musela přesunout z nádvoří do MěKD? Je blbé počasí, nebo….?

Podívejme se nyní na fakta a důkazy. Na dobu konání festivalu nebylo ve skutečnosti předpovídáno žádné špatné počasí, některé servery pouze varovaly před občasnými přeháňkami. Každopádně v době hlášení městského rozhlasu o přesunu festivalu (3.6.2016 kolem 13:30 hod.) již bylo nade vší pochybnost jasné, že večer Strakonice čeká hezké počasí. Ředitel Christelbauer ale nemohl riskovat téměř prázdný hrad, který díky své manažerské a organizační neschopnosti nedokázal zaplnit. Proto nechal raději v MěKD nainstaloval židle – pro jistotu jen v zadní části. Tam totiž hrstka návštěvníků nebyla tolik na očích. Každopádně tím festival degradoval na normální koncert s nízkou návštěvností – při účasti tak atraktivního hosta.

Před MěKD jsme zaznamenali rozhovor paní ze Strakonic a dvojicí z Liberce, kteří byli momentálně na dovolené v jižních Čechách. Pár se ptal místní paní, zda jsou ještě na Františka Nedvěda volné vstupenky k prodeji. Paní jim odpověděla: „Určitě ano, ve Strakonicích to není problém“. Pár z Liberce se divil, protože u nich by takové lístky prý byly do dvou hodin od zahájení prodeje vyprodané. Jak jsme zjišťovali, podobné je tomu i v ostatních městech, kde jeden z Nedvědů vystupuje. Holt Strakonice jsou tak trochu jiné město – tady se dobrá věc prodat neumí… A na ředitele Christelbauera návštěvníky asi nenalákáme.

Oznámení na strakonickém hradě o přesunu Jamboree 2016 do MěKD

Foto 4: Oznámení na strakonickém hradě pod modrou oblohou o přesunu Jamboree 2016 do MěKD

Oznámení na strakonickém hradě o přesunu Jamboree 2016 do MěKD

Foto 5: Oznámení na strakonickém hradě o přesunu Jamboree 2016 do MěKD

Prestiž festivalu se buduje léta. Aby si na něho lidé zvykli jezdit, je třeba jim přinášet dlouhodobě kvalitní program a tradiční prvky festivalu. Lidé potom budou jezdit nejenom za písničkami, festival se stane i místem setkávání lidí s podobnou životní filozofií. Á propós. Speciálně lidem milujícím country a bluegrass muziku nějaký ten malý deštík rozhodně nevadí! Snad se ještě Strakonice vzpamatují a do doby, než se festival Jamboree ve Strakonicích definitivně zdiskredituje, vedení MěKS převezme člověk s opravdovými organizačními a manažerskými dovednostmi.

Ještě drobnost. Je sice hezké dát na hrad ceduli s informací o přesunu „festivalu“ do kulturního domu, ale co tak přidat ještě adresu s mapou? Jak mají návštěvníci z jiných koutů České republiky hledat po Strakonicích kulturní dům? Na druhou stranu – ředitel Christelbauer ale asi sám nepočítal s tím, že by někdo přespolní na festival dorazil. Nejspíše to tušil, protože se vykašlal na kvalitní celorepublikovou propagaci. Jak tím pádem ale dopadla finanční bilance festivalu Jamboree 2016?

Strakonice bohužel nemají moc atraktivních památek k nabídnutí, co se historie týká. Tím hlavním lákadlem je hrad, který ovšem stojí za to. Pro vodáky i milovníky country a bluegrass muziky se jedná ve spojení s kvalitní hudbou o velké lákadlo. Je proto škoda, že se za současného vedení této výhody Strakonice tak lacině zbavují. Třeba proto, aby se zakryla neschopnost ředitele Christelbauera uspořádat kvalitně letní festival. Když už na ten letošní ročník Jamboree moc hezká vzpomínka nebude, mohou si čtenáři připomenout alespoň ten loňský – „FOTO: Hradem zněla hudba festivalu Jamboree 2015“.

Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD

Foto 6: Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD

Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD

Foto 7: Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD

Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD

Foto 8: Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD

Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD

Foto 9: Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD

Předpověď počasí na den 3.6.2016 dokumentující, že nebyl důvod přesouvat Jamboree 2016 do MěKD – pocasi.seznam.cz

Foto 10: Předpověď počasí na den 3.6.2016 dokumentující, že nebyl důvod přesouvat Jamboree 2016 do MěKD – pocasi.seznam.cz

Předpověď počasí na den 3.6.2016 dokumentující, že nebyl důvod přesouvat Jamboree 2016 do MěKD – meteoskop.cz

Foto 11: Předpověď počasí na den 3.6.2016 dokumentující, že nebyl důvod přesouvat Jamboree 2016 do MěKD – meteoskop.cz

Předpověď počasí na den 3.6.2016 dokumentující, že nebyl důvod přesouvat Jamboree 2016 do MěKD – weather.com

Foto 12: Předpověď počasí na den 3.6.2016 dokumentující, že nebyl důvod přesouvat Jamboree 2016 do MěKD – weather.com

Facebook MěKS, na který se odkazuje jeho oficiální web, je dlouhodobě nedostupný (facebook.com/mestskekulturnistredisko.strakonice). Tam se případní zájemci žádné informace nedozví. Ve skutečnosti existuje utajený facebook MěKS na adrese facebook.com/meksstrakonice/. Pouze to na webu meks-st.cz nikdo neoznámil. Změna místa konání festivalu byla na utajovaném facebooku MěKS ohlášena 3.6.2016 ve 13:18 hod.

Foto 13: Facebook MěKS, na který se odkazuje jeho oficiální web, je dlouhodobě nedostupný (facebook.com/mestskekulturnistredisko.strakonice). Tam se případní zájemci žádné informace nedozví. Ve skutečnosti existuje utajený facebook MěKS na adrese facebook.com/meksstrakonice/. Pouze to na webu meks-st.cz nikdo neoznámil. Změna místa konání festivalu byla na utajovaném facebooku MěKS ohlášena až 3.6.2016 ve 13:18 hod.

Oznámení na webu MěKS o přesunu Jamboree 2016 do MěKD

Foto 14: Oznámení na webu MěKS o přesunu Jamboree 2016 do MěKD

Ředitel Christelbauer nebyl schopen ani zajistit pořádnou reklamu na Jamboree 2016. Spousta specializovaných webů o festivalu buďto nic nevěděla nebo odkazovala na starší ročníky – zde je jeden příklad za všechny.

Foto 15: Ředitel Christelbauer nebyl schopen ani zajistit pořádnou reklamu na Jamboree 2016. Spousta specializovaných webů o festivalu buďto nic nevěděla nebo odkazovala na starší ročníky – zde je jeden příklad za všechny. Jedná se o tradičně špatný marketing v režii ředitele Christelbauera.

Kuriózní byla i oficiální stránka festivalu Jamboree 2016 na webu. V čase, kdy festival již běžel 11 minut a 38 sekund, odpočet sděloval, že do začátku festivalu zbývá ještě 0 hodin, 48 minut a 22 vteřin. Trochu to MěKS nesedělo… A ještě maličkost. Vteřina je jednou z jednotek úhlu, správně má být uvedeno „22 sekund“. Sekunda je totiž základní jednotkou času. Jedná se sice o detail, ale i na něm záleží. Navíc není správné mást školákům a jejich rodičům hlavy. Na druhou stranu se není čemu divit, když web spravovaný Městským kulturním střediskem uvádí špatné jednotky – pokud ředitel této organizace nemá ani maturitu.

Foto 16: Kuriózní byla i oficiální stránka festivalu Jamboree 2016 na webu. V čase, kdy festival již běžel 11 minut a 38 sekund, odpočet sděloval, že do začátku festivalu zbývá ještě 0 hodin, 48 minut a 22 vteřin. Trochu to MěKS nesedělo… A ještě maličkost. Vteřina je jednou z jednotek úhlu, správně má být uvedeno „22 sekund“. Sekunda je totiž základní jednotkou času. Jedná se sice o detail, ovšem i na něm záleží. Navíc není správné mást školákům a jejich rodičům hlavy. Na druhou stranu se není čemu divit, když web spravovaný Městským kulturním střediskem uvádí špatné jednotky – pokud ředitel této organizace nemá ani maturitu.

Karel Janský

Obsah fotografií: Foto 1 – Propagační letáky na Jamboree 2016; foto 2 – Fotografie II. nádvoří hradu z doby konání „festivalu“ Jamboree 2016 – 3.6.2016 v 18:42 hod. Je z fotografie skutečně patrné špatné počasí, aby se hudba musela přesunout z nádvoří do MěKD? Je blbé počasí, nebo….?; foto 3 – Foto 3: Fotografie II. nádvoří hradu z doby konání „festivalu“ Jamboree 2016 – 3.6.2016 v 18:43 hod. Je z fotografie skutečně patrné špatné počasí, aby se hudba musela přesunout z nádvoří do MěKD? Je blbé počasí, nebo….?; foto 4 – Oznámení na strakonickém hradě pod modrou oblohou o přesunu Jamboree 2016 do MěKD; foto 5 – Oznámení na strakonickém hradě o přesunu Jamboree 2016 do MěKD; foto 6 – Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD; foto 7 – Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD; foto 8 – Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD; foto 9 – Jamboree 2016 nakonec proběhlo v poloprázdném sále MěKD; foto 10 – Předpověď počasí na den 3.6.2016 dokumentující, že nebyl důvod přesouvat Jamboree 2016 do MěKD – pocasi.seznam.cz; foto 11 – Předpověď počasí na den 3.6.2016 dokumentující, že nebyl důvod přesouvat Jamboree 2016 do MěKD – meteoskop.cz; foto 12 – Předpověď počasí na den 3.6.2016 dokumentující, že nebyl důvod přesouvat Jamboree 2016 do MěKD – weather.com; foto 13 – Facebook MěKS, na který se odkazuje jeho oficiální web, je dlouhodobě nedostupný (facebook.com/mestskekulturnistredisko.strakonice). Tam se případní zájemci žádné informace nedozví. Ve skutečnosti existuje utajený facebook MěKS na adrese facebook.com/meksstrakonice/. Pouze to na webu meks-st.cz nikdo neoznámil. Změna místa konání festivalu byla na utajovaném facebooku MěKS ohlášena až 3.6.2016 ve 13:18 hod.; foto 14 – Oznámení na webu MěKS o přesunu Jamboree 2016 do MěKD; foto 15 – Ředitel Christelbauer nebyl schopen ani zajistit pořádnou reklamu na Jamboree 2016. Spousta specializovaných webů o festivalu buďto nic nevěděla nebo odkazovala na starší ročníky – zde je jeden příklad za všechny. Jedná se o tradičně špatný marketing v režii ředitele Christelbauera; foto 16 – Kuriózní byla i oficiální stránka festivalu Jamboree 2016 na webu. V čase, kdy festival již běžel 11 minut a 38 sekund, odpočet sděloval, že do začátku festivalu zbývá ještě 0 hodin, 48 minut a 22 vteřin. Trochu to MěKS nesedělo… A ještě maličkost. Vteřina je jednou z jednotek úhlu, správně má být uvedeno „22 sekund“. Sekunda je totiž základní jednotkou času. Jedná se sice o detail, ovšem i na něm záleží. Navíc není správné mást školákům a jejich rodičům hlavy. Na druhou stranu se není čemu divit, když web spravovaný Městským kulturním střediskem uvádí špatné jednotky – pokud ředitel této organizace nemá ani maturitu.

Autoři a zdroj fotografií: Foto 1 – meks-st.cz; foto 2 až 9 – Karel Janský; foto 10pocasi.seznam.cz; foto 11meteoskop.cz; foto 12weather.com; foto 13 – facebook.com/mestskekulturnistredisko.strakonice; foto 14 – meks-st.cz; foto 15 – atlasceska.cz; foto 16 – jamboree-cz.com.

Zpět na úvodní stránku